7.7 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůFinanceSkupují zlato a vařiče. E-shop Mall vyřadil ruské a běloruské dodavatele

Skupují zlato a vařiče. E-shop Mall vyřadil ruské a běloruské dodavatele

Válka vyvolala strach v očích celého světa. Někteří lidé začali houfně nakupovat trvanlivé potraviny jako při pandemii. Jiní se zaměřili spíše na budoucnost a z obavy ze ztráty o své finance skupují zlato. Pak se zde najde i velká skupina Slováků, kteří zdražování cen energií nenechali náhodě a kupují alternativní zdroje. Nikdo však nečekal, že poptávka vyskočí i po matracích, vlajkách a vysílačkách. Říkají o tom nákupy Slováků na portálech jako jsou například Hornbach, Mall i Alza.

Je samozřejmé, že to, co se děje na Ukrajině, vzbuzuje v lidech obavy. Ty se projevují také zvýšenou poptávkou po vybraném zboží či kategoriích. Lidé svými nákupy reagují na společenskou situaci, podobně jako tomu bylo i během pandemie Covidu-19. Tehdy například docházelo ke krátkodobému nedostatku respirátorů a roušek. „Krátkodobě byly vybrané druhy zboží hůře dostupné. Na rozdíl od pandemie však nyní nezaznamenáváme problémy týkající se zásobování e-shopů či dodávek zboží,“ uvedl Samuel Huba, výkonný ředitel webového e-shopu, který obchoduje s potravinami, oblečením, ale i jiným různým sortimentem.

O 122 procent stoupl zájem o vařiče, o 80 procent vzrostl zájem o sporáky na tuhé palivo a nákup elektrocentrál vzrostl o 115 procent, vyplývá z dat Shoptetu. Naznačují také stoupající zájem o produkty, které by se daly využít při případném nedostatku plynu či elektřiny. „Co se týče těchto i dalších zboží, v krizových situacích jde o poměrně běžnou praxi. Důležité však je, aby jej lidé nevykupovali ve velkém jen pro jistotu. Jiní ho totiž mohou skutečně potřebovat už teď,“ tvrdí Huba. Společnost Mall také zaznamenala zvýšené nárůsty prodeje podobných komponent. „Zákazníci si ve velkém pořizují elektrocentrály a elektrické konvektory, což jsou topná tělesa, která teplo šíří tak, že ohřívají vzduch, který pak proudí do místnosti. Jejich prodeje narostly dokonce o více než tisíc procent,“ řekla Pravdě Pavla Hobíková, PR manažerka e-shopu Mallu.

Ukrajina zakázala letos vývoz více obilovin, cukru a masa
Za poslední dva týdny rostly prodeje „alternativního“ vytápění iv Alze. Společnost si tuto zvýšenou poptávku také spojuje se situací na Ukrajině as rostoucími cenami plynu a ropy. „Prodeje elektrických radiátorů se zvýšily šestinásobně, stejně jako prodej konvektorů. Více než dvojnásobně se dnes prodávají horkovzdušné ventilátory a v tempu růstu je téměř dotahují i ​​elektrická vytápění,“ uvedla Daniela Chovancová, tisková mluvčí Alzy.

Dodává, že ve společnosti se trojnásobně zvýšily prodeje během posledního měsíce a dvojnásobné zvýšení přišlo jen za poslední dva týdny na vytápění pevným palivem, což je dřevo. Lidé také nakupovali kamny krbové, které jsou známé jako kamna.

U tohoto sortimentu je však třeba si uvědomit, že pro většinu domácností vybavených plynovými kotli je krátkodobý přechod na vyhřívání domácností pomocí elektrických radiátorů a vyhřívačů jednodušší, rychlejší a vyžaduje nižší investici než přechod na vytápění pevnými palivy. Chovancová vysvětluje, že zde je třeba investovat nejen do nákupu kamene, ale často vyžaduje například i úpravu komína a podobně. Proto podle ní zde nedochází tak snadno ke skokovým růstům z prodeje.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články