7.7 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůMagazín zajímavostíRusům zůstává jídlo a munice na tři dny, tvrdí ukrajinská armáda

Rusům zůstává jídlo a munice na tři dny, tvrdí ukrajinská armáda

Ruským vojskům v okupovaných oblastech Ukrajiny zůstávají potraviny a munice jen na tři dny. Oznámil to podle agentury Unian generální štáb ukrajinské armády. Podobně je to údajně u pohonných hmot, které musí doplňovat z cisternových vozidel. Podle velení ukrajinské armády byla za uplynulých 24 hodin zaznamenána zvýšená aktivita ruského letectva.

Satelitní snímek poskytnutý společností Maxar Technologies ukazuje hořící budovy v Irpinu na Ukrajině během ruské invaze v pondělí 21. března 2022.
Pokud jde o pohonné hmoty, Rusové podle generálního štábu nedokázali zorganizovat potrubní zásobování tak, aby vyhovovalo potřebám skupin vojsk.

Ukrajinský generální štáb v pravidelné ranní zprávě také informoval, že během uplynulého dne bylo zasaženo „více než devět“ vzdušných cílů nepřítele. Šlo o jedno letadlo, šest bezpilotních letadel a dva vrtulníky. Počet sestřelených raket se upřesňuje. Za posledních 24 hodin přitom byla zaznamenána zvýšená aktivita nepřátelského letectva.

Ostřelovali obce
Podle deníku Ukrajinska pravda dnes v noci ruské síly z raketometů Grad ostřelovaly dvě obce poblíž města Kryvyj Rih.

ONLINE: Rusové se příliš nehýbou, tlačí Bělorusy do války
Ukrajinští obránci dále podle těchto informací odrazili 13 nepřátelských útoků a zničili 14 tanků, osm bojových vozidel pěchoty, dva obojživelné obrněné transportéry MT-LB, tři dělostřelecké systémy a čtyři vojenská vozidla. Obránci Mariupole navíc zničili hlídkový člun Raptor a systém elektronického boje Leer-3. Na straně nepřítele padlo dohromady asi 300 vojáků, uvádí ukrajinská armáda.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil dále konstatoval, že Rusko pokračuje v agresivním propagandistickém tlaku na Bělorusko, aby se zapojilo do války proti Ukrajině.

300 zlobivých
Britské ministerstvo obrany ráno s odvoláním na zpravodajské informace uvedlo, že ukrajinské síly stále brání jihukrajinský přístav Mariupol. Pro ruské síly jinde na Ukrajině to byl podle Londýna další den „omezeného postupu, většina jednotek ustrnula na místě“.

Vrací se starý nepřítel. NATO posílí svůj nejslabší článek
V Achtyrském okrese Sumské oblasti byly zaznamenány případy neposlušnosti ruských vojáků. Zhruba 300 jich podle generálního štábu odmítlo splnit rozkaz na vedení nepřátelských akcí a opustilo oblast operace na 70 kusech techniky.

V mezinárodně neuznané proruské republice v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny je údajně nucená mobilizace prováděna chaoticky. Většina mobilizovaných pracovníků nemá žádnou specializaci, protože nikdy neabsolvovala vojenskou službu.

137 cílů za pondělí
Svůj briefing dnes dopoledne mělo i ruské ministerstvo obrany. Oznámilo, že ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily 14 ukrajinských bezpilotních letadel, včetně jednoho dronu Bayraktar turecké výroby. Ruská armáda údajně během uplynulého dne zasáhla 137 ukrajinských vojenských objektů.

Ruské vrtulníky v noci na dnešek zničily devět ukrajinských tanků, sedm bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, hlásí dále ruské ministerstvo obrany. Dohromady bylo od začátku konfliktu podle ruského ministerstva obrany zničeno 230 dronů a 181 protiletadlových raketových systémů. Tvrzení obou stran nelze za stávajících ve

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články