6.3 C
Brno
Sobota, 27 dubna, 2024
DomůBydleníPlánujete novou zahradu? Toto je 10 věcí, které byste si měli předem...

Plánujete novou zahradu? Toto je 10 věcí, které byste si měli předem promyslet

Refresh zahrady před novou sezónou je projekt, jehož výsledek může přinést spoustu pěkného a příjemný prostor k relaxaci či pěstování. Aby tomu tak bylo, je třeba si dostatečně předem dobře promyslet pár věcí.

Začátek je v hlavě
Myslete. To je na začátku základ. Vyjasněte si, k čemu všechno má nová nebo zrekonstruovaná zahrada sloužit. Pokud nežijete sami, zapojte i ostatní členy rodiny. Je dobré vědět, co by v zahradě chtěli ostatní, jestli jí není třeba přidat ještě nějakou funkci. Někdo se možná chce jen opalovat na trávníku, jiný by však rád pěstoval květiny či zeleninu a pro třetího může být základem bazén… A tomu je třeba přizpůsobit nároky na budoucí zahradu, materiály a rostliny, resp. je zreálnit.

Sám či s odborníkem?
I když nejste úplný začátečník a v „zahrádkářčení“ se vyznáte, nezavírejte si hned dveře před možností oslovit zahradního architekta. Může vám pomoci alespoň s technickými záležitostmi (např. zavlažovací systém, výběr vhodných materiálů). Rozhodně jej doporučujeme, pokud pozemek či velikost zahrady nejsou zcela ideální (např. malá zahrada, svah, příliš stinné místo apod.). Mnohdy to pomůže ušetřit finance za následné předělávání.

Styl
Promyslete si styl i charakter zahrady. Pokud věci překombinujete, výsledkem může být nesourodá džungle, kterou budete předělávat už další sezónu… Takže jste spíše minimalisté, milovníci stromů, pestrých barev nebo chcete nechat zahradu růst přirozeně a vytvořit si jakousi permakulturní louku? Styl zahrady a domu by si neměly odporovat. Nezapomeňte, že styl zahrady vytvářejí také prvky jako zahradní nábytek, chodníky a podobně. Například různé typy lehátek či židlí nemusí být v této souvislosti to pravé.

Mapa zahrady
Základem dobrého plánu je zmapování situace. Pozorujte a zapisujte světelné a sluneční podmínky, srážky a vlhkost jednotlivých částí zahrady, zapište si orientaci na světové strany, ale například i to, které části jsou citlivé ve vztahu k sousedním pozemkům. Ani se nenadějete a za pár měsíců či let přijdou zbytečné skřípky o padající listí či ovoce… Dobrým pomocníkem je čtverečkovaný papír. Na něj si v jednotném měřítku můžete přenést (nakreslit nebo jinak zaznačit) všechny prvky, které na zahradě chcete mít, resp. máte, is příslušnými vzdálenostmi. Dokonce si např. místo stromů nebo lehátek můžete vystřihnout kroužky a pracovat s jejich potenciálním umístěním.

Zpevněné plochy a terasy
Ono se to nezdá, ale plot a zpevněné plochy patří do menších stavebně-technických úprav, které je třeba provést dříve, než začnete se samotným vysazováním. Funkčnost a praktičnost zahrady na nich hodně závisí, ale mají vliv i na její vzhled. S materiály opatrně. Všeho moc škodí, a když na příliš malé ploše zkombinujete více než 3 materiály, bude z toho chaos, který nepůsobí příjemně. Sladěny by měly být také materiály na malých zahradních stavbách: garáži, altánku, terase, skladu nářadí a pod. Myslete i na to, že zpevněné plochy jsou vystaveny počasí a výběr materiálu rozhodne o jejich kluznosti a trvanlivosti. Chodníky by měly spojovat všechny pobytové části. Obrubníky a zídky zase pomáhají zahradu rozčlenit, aby nepůsobila jednotvárně a aby se daly i opticky oddělit části s různými funkcemi. Mělo by se vám po nich chodit pohodlně is nářadím, takže počítejte se šířkou 80 až 120 cm. Před výsadbou je třeba vyřešit zavlažování i osvětlení.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články