1.2 C
Brno
Čtvrtek, 8 prosince, 2022
DomůMagazín zajímavostíNemocnice dostanou stamiliony. Nebude to stačit

Nemocnice dostanou stamiliony. Nebude to stačit

Ještě neskončil ani první kvartál, a stát už ví, že bude muset dofinancovat nemocnice. A nejen jednou. Kromě toho už začal s jejich oddlužováním. Přesto to není pořád dost. Za chybějící peníze ve zdravotnictví nemůže ani pandemie, ba ani válka na Ukrajině. Chyba je podle Asociace nemocnic Slovenska v nedostatečném plánování, nereálném šetření a nízkém rozpočtu.

Nemocnice se s pojišťovnami nedohodly na platbách a přistupují odstoupení od smluv s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. V praxi to bude znamenat, že pacienti VšZP by z veřejného zdravotního pojištění měli pokrytou pouze akutní zdravotní péči.
O dofinancování zdravotnictví by měla údajně rozhodnout vláda ve středu. Pokud by se nemocnice se zdravotními pojišťovnami nedohodly, tak během tří měsíců by to vedlo k poskytování pouze neodkladné zdravotní péče. „Jsme naprosto zoufalí, nedokážeme lidem zaplatit ani to, co jim zákon slibuje,“ tvrdí Pramuk.

Pokud nepřijdou žádné peníze a nezmění se platby zdravotních pojišťoven, nemocnice k 31. březnu podají výpovědi ze smluv, po kterých by následovalo tříměsíční dohodovací řízení. Pak by se starali jen o akutní pacienty. „Paralyzovalo by to poskytování zdravotní péče, ale nevíme, co víc máme udělat,“ dodává Pramuk. Členy asociace jsou také nemocnice ze skupiny Svět zdraví (Penta) nebo Agel, organizace sdružuje zhruba 80 zdravotnických zařízení.

Návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny podle ní nepokrývá ani zvýšení platů, ani inflaci. Vyzvala také ministerstva financí a zdravotnictví k uvolnění peněz. K nabídkám dvou soukromých pojišťoven Union a Důvěra se plánuje vyjádřit v pátek.

Asociace tvrdí, že nemocnicím na provoz chybí 70 milionů eur. Pramuk upřesňuje, že pokud by ministerstvo financí uvolnilo rezervu, tak by se státní rozpočet otevírat nemusel, ale obává se, že stačit to nebude. Ministr financí Igor Matovič (OĽaNO) potvrdil, že s největší pravděpodobností se rozpočet otevírat bude. No ne kvůli zdravotníkům, ale kvůli válce. Rozpočet chce navýšit o půl až jednu miliardu eur. Avšak zatímco loni při přijímání plánu obnovy měly prioritu resorty školství a zdravotnictví, momentálně se pozornost obrátila na resorty obrany, vnitra a hospodářství.

Financmistr přiznal, že na covid mělo Slovensko rezervu 700 milionů, ale na válku nic takového nemá. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) v rozhovoru pro deník Pravda potvrdil, že ještě tento měsíc bude resort dofinancován.

Podle našich informací však nemají nemocnice nic jistého. To, jakým způsobem a v jaké výši by měly být dofinancovány a zda vůbec nemocnice peníze dostanou, stát tají. K dofinancování zdravotnictví se však zavázalo ministerstvo financí loni na zasedání Hospodářské a sociální rady s využitím rezervy státního rozpočtu ve výši 220 milionů eur. Koncem loňského roku Matovič zablokoval 232 milionů eur, které měly do sektoru jet. Důvodem byl odklad poskytování zdravotní péče, kdy se během pandemie nedělaly plánované zákroky, a ministerstvo financí zdůrazňovalo, že „zdravotnictví žádné prostředky nebere, jen je přesouvá na období, kdy budou zapotřebí“.

Nemocnice s pojišťovnami s těmito penězi už dnes počítají. „Naplnění tohoto závazku očekáváme v krátké době,“ upozornila mluvčí zdravotní pojišťovny Union Beáta Dupalová Ksenzsighová. „Toto navýšení je však v současné situaci podle vyjádření nemocnic nedostatečné,“ upřesnila.

Podle aktuálních propočtů zdravotní pojišťovny v systému veřejného zdravotního pojištění bude chybět minimálně 382 milionů eur. \“Aktuální rozpočet pro zdravotnictví by umožňoval zvýšení úhrad nejvíce o sedm procent, a to pouze v případě, že by byla rozpuštěna rezerva určená pro zdravotnictví ve výši 220 milionů eur,\“ upozorňuje Matej Štepiansky, mluvčí zdravotní pojišťovny Důvěra. „Celkový požadavek Asociace nemocnic Slovenska je však na úrovni zvýšení až o 12 procent. Takový požadavek zdůvodňují vyšším nárůstem inflace a cen energií. Navýšení úhrad o 12 procent by vyžadovalo nejen rozpuštění rezervy, ale i další dofinancování zdravotnictví,“ ozřejmil Štepiansky.

Státní Všeobecná zdravotní pojišťovna tvrdí, že ačkoli se na ničem nedohodli, jednání nadále pokračují. „Všeobecná zdravotní pojišťovna má zajištěnou zdravotní péči v ústavních zdravotnických zařízeních do 30. června,“ tvrdí Eva Peterová, manažerka oddělení komunikace státní pojišťovny.

\“Vzhledem ke korektnosti vůči kolegům z ministerstva financí bližší informace poskytovat nebudeme,\“ přiznala mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová. Tradičně stát chybějící peníze ve zdravotnictví ‚dolévá‘ přes vyšší platbu za pojištěnce státu a přes oddlužování nemocnic.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články