7.7 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůFinanceTisíce rodin a důchodců dostanou pomoc s energiemi. Stát jim dal na...

Tisíce rodin a důchodců dostanou pomoc s energiemi. Stát jim dal na výběr

Napětí ohledně cen energií a paliv se stupňuje. Komodity si drží na trzích rekordní výšky a lidé trnou, jak vysoké faktury jim přijdou od dodavatelů. Mnoho z nich mělo vážné problémy již v lednu. „Máme novou smlouvu na dodávku plynu. Namísto ceny, která byla zasmluvněna do 31. srpna na 16 eur za megawatthodinu, je najednou 118,60 eura,“ vyčíslila pro Pravdu Ľudmila Ilčíková jménem výboru zástupců vlastníků jedné bytovky v Bratislavě.

Dalším příkladem drastického zvýšení cen za teplo je bytový dům na Spiši. Zatímco do konce roku 2021 platilo šest rodin celkem 300 eur, po novém roce jim účty vystřelili až na 1200 eur. Rázem se stalo, že jedna domácnost zaplatí místo 50 eur až 200 eur za měsíc! Pravda na problém opakovaně upozorňuje již od začátku února.

Pod tlakem vysokých účtů za energie vláda přišla ve středu s řešením i pro lidi, kteří dosud záchranným sítem regulovaných cen propadávali. Domácnostem v bytovkách s vlastními kotelnami umožní, aby i ony přešly pod regulované ceny. Nebudou tak muset nakupovat a platit za tržní ceny, které jsou extrémně proměnlivé a vysoké. Většina ostatních domácností má přitom regulované ceny.

Podle údajů resortu hospodářství se na Slovensku nachází 2 263 budov s plynovými kotelnami se spotřebou nad 100 megawatthodin (MWh) ročně. To je limit, od kterého nespadají do cenové regulace. Tajemník resortu hospodářství Karol Galek (SaS) odhaduje, že asi polovina z nich jsou bytová společenství, ve kterých bývá dohromady 10–15 tisíc domácností. Vláda změny schválila narychlo a podobně je má odklepnout i parlament. Domácnosti se do 30. dubna musí rozhodnout, zda se přihlásí na regulované ceny plynu. Ty by měly platit od 1. ledna 2023.

„Pokud se přihlásí do 30. dubna letošního roku, příští rok jim už bude uznána regulovaná cena,“ upřesnil Galek. Zároveň ale upozornil, že regulace není všelék a regulované ceny pro příští rok se budou počítat z aktuálních tržních cen, čili mohou být velmi vysoké. „Chceme tak určitým způsobem snížit nebo zajistit nižší ceny energií pro spotřebitele. Bez něj hrozí státu, podnikatelům, ale i jiným subjektům vážné hospodářské škody,“ vyjádřil se Galek, který návrhy předložil.

Ochranu před vrtochy na trhu s plynem vítá energetický odborník Andrej Lednár ze společnosti První energetická. „Rozšíření seznamu oprávněných subjektů o přístup k regulovaným cenám je určitě dobrá zpráva. Tyto regulované ceny bude muset ale stát zajistit nejen od tradičních dodavatelů, ale také od alternativních, aby nešlo k zásahu do fungování volného trhu,“ tvrdí pro Pravdu. Jaké však budou definitivní ceny pro slovenské domácnosti od nového roku, to nikdo netuší, protože ceny komodit na trzích výrazně kolísají.

Deník Pravda oslovil i Sdružení bytového hospodářství na Slovensku, Sdružení společenství vlastníků bytů na Slovensku i Sdružení pro lepší správu bytových domů, ale ve středu si ještě schválený vládní návrh nestihli nastudovat.

Pro bytovky s vysokými účty připravil resort hospodářství ještě v únoru možnost, že pokud jim cena plynu narostla meziročně o více než 50 procent oproti regulovaným odběratelům, mohli od 1. března získat od Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) plyn od 69 do 89 eur. Bytový dům však musí podepsat se státním SZP novou smlouvu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články