7.7 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůBydleníJak si zařídit bydlení ve skandinávském stylu

Jak si zařídit bydlení ve skandinávském stylu

Skandinávský styl existuje již od 50. let minulého století a přesto je stále velmi „živý“ a žádaný. Vyznačuje se minimalismem, jednoduchostí, čistotou a funkčností. Je bezprostředně spjat s přírodou, a proto je mnohým tak blízký.

Než se pustíte do zařizování v tomto stylu, nejprve si odpovězte na následující otázky. Chcete vnést do svého domova spoustu světla a jasu? Jste pořádkumilovný nebo spíše nepořádný? Máte spoustu věcí nebo si vystačíte s minimem? Dáváte přednost světlému dřevu, jako je bříza nebo buk? Milujete pestré barvy nebo si vystačíte s neutrálními tóny? I když se jedná o poměrně lehký styl, může se stát, že z hlediska volby nábytku a kombinování materiálů a barev nemusí zcela sednout k vaší povaze.

Základem skandinávského stylu je bílá barva – na stěnách, dveřích, nábytku, ale také na podlahách. K bílé budete potřebovat dřevo ve světlých odstínech, které lze použít jak na nábytku, tak i na podlaze. Je důležité zvolit správný poměr buď 1:1, nebo 2:1. Je však zcela běžné, že celá místnost může být pouze bílá – kompletně od stropu až po podlahu. Typická je konkrétní barevná paleta, která zahrnuje odstíny šedé, bílé, hnědé a černé. Nic se ovšem nestane, pokud si k nim zvolíte jednu až dvě výraznější barvy – současný trend je tomu nakloněn. Barvy do vašeho domova vnesete také pokojovými rostlinami nebo řezanými květinami, které jsou pro severský styl přímo nezbytné.

Zrcadlo v boho stylu
Od přírody se odvíjí také design nábytku a samotné materiály. Typické jsou kromě zmíněného dřeva ratan, bambus, kov, kůže, vlna, len a bavlna. Minimalistický moderní nábytek by měl mít jasné a čisté linie. Stoly, židle, pohovky, křesla, skříně, police i ostatní menší nábytek vybírejte s hladkými a zaoblenými hranami. Skandinávský design je charakteristický i inovativním a funkčním využitím prostoru, takže byste měli sáhnout po multifunkčních řešeních. V neposlední řadě je velmi důležité udržovat ve věcech pořádek a vyhýbat se zbytečnému hromadění rozličných předmětů, protože zde více než jinde platí zákon „méně je více“.

Otevřený prostor
V kuchyni se můžete rozhodnout pro lehký a otevřený prostor, který vyzařuje čistotu a světlo. Toho dosáhnete nejen pomocí barev, ale také použitých materiálů. Ve skandinávské kuchyni má hlavní slovo nábytek, který je funkční a praktický. Vyrábí se z dřevin jako dub, javor, bříza a borovice, které jsou mořeny přírodním způsobem, aby do místnosti vnesly svoji přirozenou barvu. Dřevo doplňuje věrný kov, chladivý beton a ničím zvláštním nejsou ani doplňky z méně tradičních materiálů – z bambusu, mořské trávy či vodního hyacintu.

Bílá, bílá, bílá…
Ložnice dýchá střídmostí, čistotou, útulností, ale zejména minimálním nepořádkem. Bílé stěny jsou povinné a postel s povlečením a čtvercovými polštáři by měla být dominantními prvky celé místnosti. Podlaha je obvykle dřevěná, lze ji doplnit větším tkaným bavlněným kobercem.

Zbytek zařízení tvoří jednoduché noční stolky, volně stojící šatník nebo skříň. Ze stropu visí lustr, kterému sekundují nástěnná svítidla. Kromě zrcadla, fotografií, několika pokojových rostlin a úložných krabic zde už žádné jiné dekorace nedávejte.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články