1.2 C
Brno
Čtvrtek, 8 prosince, 2022
DomůMagazín zajímavostíPutinova superjachta za 700 milionů dolarů

Putinova superjachta za 700 milionů dolarů

Spolupracovníci vězněného ruského opozičního lídra Alexeje Navalného zveřejnili video, ve kterém tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin vlastní superjachtu v hodnotě až 700 milionů dolarů (636 milionů eur), která kotví v Itálii. V úterý o tom informoval britský deník The Independent a další média.

Zmiňovaná jachta se jmenuje Scheherazade (Šeherezáda) a podle portálu SuperYachtFan je dlouhá 140 metrů. Mimo jiné je vybavena heliportem, bazénem, ​​soukromým kinem a dokonce i bezpečnostním systémem schopným sestřelit drony. Plavidlo postavila německá loďařská společnost Lürssen v roce 2020. Podle portálu MarineTraffic se v současnosti nachází v Marina di Carrara – přístavu na západním pobřeží Itálie.

List The New York Times už začátkem března informoval o tom, že italské orgány činné v trestním řízení začaly vyšetřovat vlastnické pozadí jachty.

Navalného spolupracovníci tvrdí, že se jim podařilo získat přístup k seznamu členů posádky plavidla a pomocí telefonních čísel a údajů o kreditních kartách zjistili, že někteří z nich jsou ruští státní příslušníci údajně zaměstnáni ve Federální ochranné službě. Jde o ruskou vládní agenturu, která se stará o bezpečnost vysoce postavených ruských představitelů.

Jeden z členů posádky luxusní jachty také údajně dříve pracoval na lodi s názvem Graceful dlouhé 82 metrů, která byla podle Navalného spolupracovníků také spojována s Putinem.

Vypátrat skutečné majitele luxusních jachet může být podle magazínu Forbes náročné díky využívání fiktivních společností. Scheherazade se například pluje pod vlajkou Kajmaních ostrovů a vlastní ji společnost Bielor Asset Ltd. Jedná se o anonymní subjekt registrovaný na Marshallových ostrovech. Tento typ vlastnictví ztěžuje podle Forbes orgánům činným v trestním řízení určit skutečné vlastníky.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články