7.7 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůFinanceCo do úst, bude trápit víc, než energie. Maso vyskočí o třetinu

Co do úst, bude trápit víc, než energie. Maso vyskočí o třetinu

Slováci letos dvakrát otočí v dlani každé euro, které vydají za potraviny. Ty jsou z týdne na týden dražší. Jen těžko se hledá výrobek, který by od začátku roku nezdražil. Rohlík sice stále stojí v největších řetězcích deset centů, ale od dubna bude is chlebíkem dražší. Ještě do konce tohoto měsíce razantně podraže na Slovensku nejvíce konzumované vepřové maso. Řezníci minulý týden oznámili, že zvýší obchodní ceny vepřoviny o 25 až 30 procent!

Válka na Ukrajině roztočila inflační spirálu. V únoru dosáhla inflace deset procent, a březen nebude lepší, spíše horší. Země čelí špatným časům a na pořad dne se dostala potravinová otázka. Nemalá část obyvatelstva, především důchodci, nízkopříjmové rodiny s malými dětmi, svobodné matky, bude mít co dělat, aby zvládla obvyklé nákupy potravin.

Pokud ještě v lednu většina analytiků prohlašovala, že potraviny nezdraží o více než 5–7 procent, nyní už málokdo pochybuje, že jejich ceny prolomí dvoucifernou hranici. Dokonce se může stát, že meziroční zvýšení cen dosáhne 25 procent. Myslí si to předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emil Macho. Jedlé rostlinné oleje – jedna z běžných potravin – tuto metu již překonaly, když v únoru meziročně zdražily o 27 procent.

Slováci skupují zlato a vařiče. E-shop Mall vyřadil ruské a běloruské dodavatele
Z potravin se stala ostrá politická otázka, před kterou není úniku. Takovou ji dělá vždy válka. V té na Ukrajině nelétají jen smrtonosné rakety a granáty, oboustranné ekonomické sankce, ale také desítky milionů tun obilí a slunečnice, které zůstaly zablokovány v černomořských přístavech. Válečné vykolejení globálních toků agrosurovin přilévá olej do ohně inflační spirály a zvyšuje ceny potravin.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články