7.7 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůRady a NávodyPřitahuje včely, odpuzuje šneky, dlouho kvete. Zkrášlete si zahradu trvalkou jarmankou

Přitahuje včely, odpuzuje šneky, dlouho kvete. Zkrášlete si zahradu trvalkou jarmankou

Pod pás sahající jarmanka větší bez diskuse patří do kategorie decentních a zároveň nesmírně elegantních okrasných bylin přetrvávajících za jednu sezónu. K dispozici sice máte tvarově i barevně různorodé sorty, rozdíly ovšem nejsou zásadní.

Na starém kontinentu se vyskytuje na vlhkých loukách a ve světlejších lesních porostech od Španělska a Velké Británie až po Bělorusko a Ukrajinu, ale ve střední Evropě shodou okolností pomálu. Jednou z předností jemné a přitom působivé jarmanky větší (Astrantia major) z čeledi mrkvovitých je tolerance k polostínu. Snese tedy i stanoviště pod stromy či u plotu nebo zdi. Hodí se ik zahradním jezírkům a rybníčkům. Celkově se u ní spíše žádá smíšená výsadba včetně případného kombinování s okrasnými trávami. V úvahu přicházejí řekněme šalvěj, amsonie a mléčník, respektive proso proutnaté.

Kvete od června do října
Vzpřímeným habitusem, převážně přízemním olistěním ao to viditelnějším květenstvím charakterizovaná jarmanka větší kvete – v závislosti na typu – přibližně od června do října. Při koncipování dekorativního záhonu počítejte v jejím případě s bílou (nominální poddruh), fialovou a růžovou (kultivary) barvou květů, které ve váze vydrží asi týden.

Vydrží i velmi tuhou zimu
Jarmanka větší preferuje vlhké zázemí, a to zejména v případě umístění na slunce. Ocení vysoký podíl organické hmoty v substrátu, čehož lze dosáhnout i mulčem z vyzrálého kompostu. Je mrazuvzdorná téměř do třiceti stupňů pod nulou. Na sklonku podzimu je třeba odstranit odkvetlé nahoře větvené byle vyrůstající z krátkého dřevnatějícího pakořenu. Rozmnožování můžete ponechat na přirozený koloběh výsevu nebo mu pomoci klasickým dělením řízky. Jarmanka větší dorůstá na 80 centimetrů při šířce kolem 60 centimetrů. Prodávají se však především sorty útlejší řádově až o decimetry. U takových odrůd potřebujete 6 – 7 sazenic na čtvereční metr, je to investice kolem 40 eur.

Odráží nájezdy šneků
Kombinaci obřadní lilavé s bílými kontrapunkty nabízí kultivar Ruby wedding s výškou do půl metru a kvetením od června do srpna stejně jako bordově-bílá Star of Love, cudně růžová Rubra či barevně rafinovanější Florence. Starorůžovou se stříbřitými akcenty a sježeným vzhledem nabízí srovnatelně vysoká Roma zářící v záhonu zhruba o dva měsíce déle. Nezatahuje se na noc a výborně odráží nájezdy šneků. To purpurová Moulin Rouge končí se svým představením již v polovině léta, přesto však patří k nejoblíbenějším verzím. Ponáší se na ni Lars, který se ukazuje nebývalo brzy: už v květnu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články