21.3 C
Brno
Čtvrtek, 8 června, 2023
DomůRady a NávodyPlazmová řezačka: Jak funguje?

Plazmová řezačka: Jak funguje?

Plazmová řezačka je zařízením, které je využíváno pro řezání různých kovů. Nabízí řadu výhod, přičemž se hodí pro hobby nadšence i profesionály. Najděte to pravé vybavení pro své potřeby.

Plazmová řezačka

Plazmová řezačka nabízí velmi přesné řezání s minimálním odpadem. Rovnoměrné řezání navíc zajišťuje, že nevznikají žádné stopy po spálení. Princip, na kterém plazmový řezací stroj pracuje, lze poměrně zjednodušit. Zařízení přes elektrický oblouk posílá plyn, který poté vychází zúženým otvorem hořáku. Jde o ionizovaný plyn velmi vysoké teploty, který je nazýván plazma. Právě ta se stará o spolehlivé dělení materiálů. Využíván je stlačený vzduch, ovšem možností je například i argon, kyslík či dusík.

Plasmová řezačka

Plasmová řezačka je velmi náchylná na nečistoty. Proto je vždy třeba pracovat s kvalitním vzduchem. Stlačený vzduch musí být co nejsušší a bez olejových par. Vlhkost a olejové páry znečišťují ionizační komoru hořáku a pak se objevují závady. Právě hořák je tím, co nejčastěji odejde. Je proto třeba dbát na jeho čistotu. A také počítat s tím, že budete pravděpodobně potřebovat náhradní díly. Vybírejte proto plasmový řezací stroj, který má díly snadno dostupné a nebude problém je v případě potřeby koupit.

Výběr řezačky

Na trhu jsou dostupné různé plazmové řezačky. Správným výběrem si můžete usnadnit práci. Některé řezačky mají již zabudovaný kompresor a vy tak nebudete muset řešit přívod stlačeného vzduchu. Některé modely navíc mají také odlučovač vody a olejových par v základní výbavě. Případně tuto jednotku můžete zakoupit samostatně a na svou řezačku ji přidat. Důležitý je také výkon stroje – ten by měl být zhruba 3–5 A na 1 mm tloušťky materiálu. Dle toho lze snadno odvodit, jaký výkon budete potřebovat.

Při výběru řezačky vždy vycházejte hlavně z toho, jaké materiály chcete řezat. Dle toho lze vybrat vhodný plyn a výkon.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články